„Aušrinės“ redakcijai, 1913-01-01

„Aušrinės“ redakcijai, 1913-01-01

Autografas: LLTI BR, f. 21, b. 1058. Laiškas. Be datos, vietos. Datuota ir lokalizuota pagal Balio Sruogos biografiją, turinį, priedą. Rašyta 21,9×18,0 cm plono, gelstelėjusio, pailgais langeliais, plėšto popieriaus su vandenženkliais (karūnos, ornamento fragmentas, neįskaitomas užrašas, 8 vertikalios juostos) lape (1r) parkeriu (mėlynu rašalu). Lenkta perpus (lankstymo į dvi dalis žymės). Dėmėta (rudos dėmės). Signatūra pieštuku kita ranka: „A“ R-1058“. Prie laiško voko nėra. Mašinraštis (nuorašas): nėra. Nepublikuota. Skelbiama iš autografo.

• Witness a1: 1913-01-01: Genetinis
  • Witness a2: 1913-01-01: Diplomatinis
  • Witness a3: 1913-01-01: Redaguotas

Laiške išsiskiria trys tekstų variantai: rašymo procesą parodantis (genetinis) tekstas, vėliausią autorinį užrašo sluoksnį atspindintis (diplomatinis) tekstas, minimaliai pagal dabartinės kalbos nuostatas pakoreguotas (redaguotas) tekstas.

Published by © Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2021.

Laiško atvaizdai naudotini tik mokslo ir studijų tikslais, gavus raštišką Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Bibliotekos rankraštyno (LLTI BR) leidimą (Antakalnio g. 6, LT-10308 Vilnius, tel.: +370 5 262 2592, el. paštas: bibl@llti.lt).

Šaltinį cituoti taip: Balio Sruogos laiškas „Aušrinės“ redakcijai, iš Panevėžio – į Vilnių, 1913-01-01, l. 1r, parengė Neringa Markevičienė, žr. http://www.sruoga.flf.vu.lt/v-machine/sruoga/1913_01_01_ausrines_red.html, in: Balio Sruogos archyvas (santrumpa – BSA), Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2021.

Laiške, užrašytame xml pavidalu, atsispindi trys sluoksniai: genetinis (rašymo procesas parodomas pažymomis „subst“, „del“, „add“), diplomatinis (autoriniai variantai parodomi pažyma „orig“) ir redaguotas (redakciniai taisymai parodomi pažyma „reg“). Koduojant laiško tekstą taikomas paralelaus segmentavimo metodas. Vienoje eilutėje esantys skirtingi variantai koduojami, naudojant žymeles „rdg“. Variantai, išdėstyti lygiagrečiai vienas šalia kito, parodomi kritiniame aparate tarp žymelių „app“.

Laiško genetiniame tekste atsiskleidžia rašymo procesas.

Laiško diplomatiniame perraše atsispindi vėliausias autorinis rašymo sluoksnis.

Laiško genetiniame tekste pateikiami tekstologiniai komentarai: autoriaus taisyta ar rašymo aspektu aiškintina vieta nurodoma pažyma c („critical note“); lapo pabaiga nurodoma pažyma p („physical note“).

Šalia laiško genetinio teksto, diplomatinio perrašo JPG formatu (600x600 DPI) teikiami autografo atvaizdai.

Gerbiamoji Redakcija!
Note: Aušrinė – žurnalas moksleiviams, leistas 1910–1914 m. Vilniuje. 1911–1914 m. redagavo (ir leido) Felicija Bortkevičienė.
mirtis“
Note: Balio Sruogos poetinius kūrinius Gyvenimo verpetuos, Auštantis himnas mirusiems 1912-iems metams ir dramą Trys mirtys pirmiausia siuntė dienraščiui Lietuvos žinios, kuris eiles persiuntė žurnalui Aušrinė, drama pasimetė. Aušrinėje šie Balio Sruogos kūriniai nebuvo išspausdinti.
Laiško priedą – kūrinį Auštantis himnas žr. pateiktą toliau. Balys Sruoga, Auštantis himnas, in: LMAVB RS, f. 12, b. 291, l. 1–12.
Poemėlę Auštantis himnas, priklausančią ankstyvajai poezijai, žr. in: Balys Sruoga, Raštai, t. 1: Poezija, parengė Algis Samulionus, redagavo Donata Linčiuvienė, Vilnius: Alma littera, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 1996, p. 583–597. Poemėlės teksto rašymo istoriją žr. Algis Samulionis, „Paaiškinimai“, in: Ibid., p. 834–835.
„Naujienoms“.
Note: Naujienos – JAV lietuvių dienraštis, leistas 1914–1986 m. Čikagoje. Redagavo Pijus Grigaitis.
„Draugijai“.
Note: Draugija – literatūros, mokslo ir politikos mėnesinis žurnalas, ėjęs 1907–1914 m. Redagavo Aleksandras Dambrauskas (Adomas Jakštas).
Срого“.
Note: „Поневeж, Дворянская, / Болеслову Срого“ rus =Panevėžys, Dvorianskaja [gatvė], / Baliui Sruogai. Balys Sruoga, besimokydamas Panevėžio realinėje mokykloje, gyveno pas tėvo Pranciškaus Sruogos giminaitę Pauliną Sruogaitę Dvorianskaja (buvusioje Bajorų), dabar Respublikos gatvėje.

1913_01_01_ausrines_red_1r.jpgX (Close panel)
1913_01_01_ausrines_red_1v.jpgX (Close panel)