Vandai Daugirdaitei, po 1922-07-03

Vandai Daugirdaitei, po 1922-07-03

Autografas: LLTI BR, f. 53, b. 659_23. Atvirlaiškis. Fragmentas. Be datos, vietos. Datuota ir lokalizuota pagal atvirlaiškius, rašytus 1922-07-03, adresuotus Vandai Daugirdaitei, turinį (grįžus iš Bavarijos), Vandos Sruogienės pastabą („1922 vasarą / Iš Miuncheno į Berlyną“). Rašyta 8,2 × 13,8 cm standaus popieriaus atviruke (1v) su balta suklijavimo juostele parkeriu (mėlynu rašalu). 1r – nespalvotas kalnų vaizdas. Be išsiuntimo spaudo, pašto ženklo. Be voko. Nuorašai: LLTI BR, f. 53, b. 1290, l. 25 (Algio Samulionio rankraštis), BLKMČ BS, l. 48, KC PENN, l. 43 (Vandos Sruogienės mašinraščiai). Nepublikuota. Skelbiama iš autografo.

• Witness a1: po 1922-07-03: Variantas 1 - Diplomatinis
  • Witness a2: po 1922-07-03: Variantas 2 - Redaguotas

Atvirlaiškio atvaizdai naudotini tik mokslo ir studijų tikslais, gavus raštišką Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Bibliotekos rankraštyno (LLTI BR) leidimą (Antakalnio g. 6, LT-10308 Vilnius, tel.: +370 5 262 2592, el. paštas: bibl@llti.lt).

Šaltinį cituoti taip: Balio Sruogos atvirlaiškis Vandai Daugirdaitei, iš Miuncheno – į Berlyną, po 1922-07-03, l. 1v, parengė Neringa Markevičienė, žr. http://www.sruoga.flf.vu.lt/v-machine/sruoga/1922_07_03_po_vd.html, in: Balio Sruogos archyvas (santrumpa – BSA), Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2020.

Atvirlaiškyje, užrašytame xml pavidalu, atsispindi du sluoksniai: diplomatinis (autoriniai variantai parodomi pažymomis „orig“), redaguotas (redakciniai taisymai parodomi pažymomis „reg“). Koduojant laiško tekstą taikomas paralelaus segmentavimo metodas. Vienoje eilutėje esantys skirtingi variantai koduojami, naudojant žymeles „rdg“. Variantai, išdėstyti lygiagrečiai vienas šalia kito, parodomi kritiniame aparate tarp žymelių „app“. Koduotas laiško variantas saugomas v-machine bylos aplanke sruoga BSA.

Atvirlaiškio diplomatiniame perraše atsispindi autorinio rašymo sluoksnis.

Atvirlaiškio diplomatiniame tekste autorinio rašymo vieta paaiškinama pažyma c („critical“), lapo pabaiga nurodoma pažyma p („physical note“).

Šalia atvirlaiškio diplomatinio perrašo JPG formatu (600x600 DPI) teikiami autografo atvaizdai.

[Skūra]
[lu]pos
[Skūra] [lu]pos
Note: Atvirlaiškis pažeistas, todėl teksto pradžia neįskaitoma, bet, remiantis kontekstu, numanoma: [Skūra] [lu]pos.
visi sąnariai
braškėjo.
Note: Balys Sruoga kopė į 1 838 metrų aukščio kalną Wendelstein Bavarijoje: „Aš vėl kalnuos. Taip karšta, kad esu be marškinių – o skūra lupas. // Baisiai daug padariau kelio – baisiai pavargau, bet taip nieko, tik bloga, kad nuo krūtinės ir nugaros skūra lupas“ (žr. Balio Sruogos atvirlaiškis Vandai Daugirdaitei, iš Bavarijos – į Berlyną, 1922-07-03, in: LLTI BR, f. 53, b. 659_14, l. 1v)“.
Šiandie jau galiu liuosai
marškinius
devėti.
dėvėti.
Vanduk, o Tu man dar iki
šiol neparašei, ką Tau
Biržiška
Note: Viktoras Biržiška (1886–1964), matematikas, visuomenininkas. 1922–1926 m. Krašto apsaugos ministerijos Artilerijos tiekimo skyriaus viršininkas.
per
Gailiaus
Note: Viktoras Gailius (1893–1956), valstybės ir visuomenės veikėjas. 1920 05–1922 07 Lietuvos Respublikos atstovas Vokietijoje.
išleistuves
kalbėjo.
Note: „Viktoras Gailius buvo Lietuvos atstovu Berlyne nuo 1920. V. 1 iki 1922. VII. 1. Per jo išleistuves išsikalbėjau su Viktoru Biržiška, kuris tuo laiku buvo Berlyne Lietuvos kariuomenės reikalais. Aš jį pažinojau nuo vaikystės, labai jo varžiaus, prisiklausius apie jo aštrų liežuvį – jis buvo apie 15 metų už mane vyresnis. Netikėtai Berlyne su juo susidraugavom. Jis apie Balį girdėjo iš Vaclovo, su kuriuo Balys jau nuo 1919 m. bendradarbiavo. Viktoras ir Vaclovas Biržiškos sudarė apie Balį gerą opiniją, priešingai negu Bronislava Mykolienė, kuri Balio nekentė ir kartu su dauguma pažįstamų buvo pasibaisėjus mano santykiais su Baliu, tokiu „šalapajum“. Ji net bandė mane piršti Viktorui, bet šis kaip tik padėjo man, kad tėvas Balį priimtų ir susitaikytų su mintim, kad aš už jo tekėsiu. Juk aš visą laiką gyvenau baimėj, kad jis nesutiks…“ (Vandos Sruogienės pastaba).
Pa-
liūdna?
O aš iš pašto eisiu į vakarinį
sodą
Note: Balys Sruoga labai mėgo vaikščioti po parką – Anglų sodą, nuo kurio netoli gyveno.
ir tau tyliai tyliai
dumosiu.