Vandai Daugirdaitei, iki 1923-06-12

Vandai Daugirdaitei, iki 1923-06-12

Autografas: BVSNM GEK 576, BVSNM ER1 4552 (1r–v). Atvirlaiškis. Fragmentas. Be datos, vietos. Datuota ir lokalizuota pagal 1923-06-12 atvirlaiškį (Balio Sruogos pastangos dėl Vandos Daugirdaitės imatrikuliacijos Miuncheno universitete, įskaitant studijų laiką Berlyno universitete), turinį („Aš manau, kad mūsų iš universiteto nevarys – būk rami. Pas mus šiuo žvilgsniu visai ramu“), Vandos Sruogienės pastabą („1923. / Prieš Sekmines, iš Miuncheno į Berlyną“; „1923 m. vasaros semestro gale“), Vandos Daugirdaitės adresą. Rašyta 14,0×8,9 cm atvirlaiškio blanke (Künstler Postkarte) (1r–v) parkeriu (mėlynu rašalu). 1r – spalvotas mergaitės atvaizdas („Mariechen“). Be pašto spaudų, ženklų. BVSNM spaudas („B. Sruogos muziejus“), signatūra pieštuku muziejininko ranka. Mašinraščiai (nuorašai): BVSNM GEK 575, BVSNM ER1 4551, l. 1, BLKMČ BS, l. 19, KC PENN, l. 21–22, 33 (Vandos Sruogienės). Nepublikuota. Skelbiama iš autografo.

• Witness a1: iki 1923-06-12: Variantas 1 - Genetinis
  • Witness a2: iki 1923-06-12: Variantas 2 - Diplomatinis
  • Witness a3: iki 1923-06-12: Variantas 3 - Redaguotas

Published by © Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2021.

Atvirlaiškio atvaizdai naudotini tik mokslo ir studijų tikslais, gavus raštišką Balio ir Vandos Sruogų-namų muziejaus (BVSNM) leidimą (Balio Sruogos g. 21, 50250 Kaunas, tel.: (8 6) 058 4956, el. paštas: sruoga@hotmail.com).

Šaltinį cituoti taip: Balio Sruogos atvirlaiškis Vandai Daugirdaitei, iš Miuncheno – į Berlyną, iki 1923-06-12, l. 1r–v, parengė Neringa Markevičienė, žr. http://www.sruoga.flf.vu.lt/v-machine/sruoga/1923_06_12_iki_vd.html, in: Balio Sruogos archyvas (santrumpa – BSA), Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2021.

Atvirlaiškyje, užrašytame xml pavidalu, atsispindi trys sluoksniai: genetinis (autorinis rašymo procesas parodomas pažymomis „subst“, „del“, „add“), diplomatinis (autorinio rašymo vėliausias sluoksnis parodomas pažymomis „orig“), redaguotas (redakciniai taisymai parodomi pažymomis „reg“). Koduojant atvirlaiškio tekstą taikomas paralelaus segmentavimo metodas. Vienoje eilutėje esantys skirtingi variantai koduojami, naudojant žymeles „rdg“. Variantai, išdėstyti lygiagrečiai vienas šalia kito, parodomi kritiniame aparate tarp žymelių „app“. Koduotas atvirlaiškio variantas saugomas v-machine bylos aplanke sruoga BSA.

Atvirlaiškio genetiniame tekste atsispindi rašymo procesas (parodomi autoriniai taisymai).

Atvirlaiškio diplomatiniame perraše parodomas vėliausias rašymo proceso sluoksnis (parodomas autorinių taisymų rezultatas).

Atvirlaiškio genetiniame tekste autorinio rašymo vieta paaiškinama pažyma c („critical“), lapo pabaiga nurodoma pažyma p („physical note“).

Šalia atvirlaiškio genetinio ir diplomatinio perrašo JPG formatu (600x600 DPI) teikiami autografo atvaizdai.

Vanduk?
Note: Balys Sruoga anksčiau Vandai Daugirdaitei buvo išrūpinęs batus, su kuriais ji galėtų vykti į kalnus: „Todel aš turiu galimybės tau nupirkti sporto batus. Tiktai aš vėlei užmiršau Tavo batų numerį. Tai tu man tuojau parašyk. Tai man nesudarys jokios sunkenybės, o tu turėsi sporto batus ir mes abu būsim lygūs kelionėj. O sporto batai turėti reikia“ (Balio Sruogos laiškas Vandai Daugirdaitei, 1923-01-01 ar 03, iš Miuncheno – į Berlyną, in: LLTI BR, f. 53, b. 524, l. 2v); „Jei gavai batus – mauk ir braidyk po sniegą – miegosi, kaip pirmą kartą gegužį pajautusi! Tik dabar aš pamėgau žiemą! Niekumet mano sapnai nebuvo tokie ramūs ir dūšia taip apsvaigusi, kaip dabar! Žiūrėk, Vanduk, kas sekmadienis imk Kiršą už kalnieriaus ir Zoską ir važiuokit už miesto – braidykit po sniegą! Kirša surūks Berlyne kaip kempinė, o tu nemigoj pasismaugsi… Būtinai kas sekmadienis važiuokit į sniegą – ir atsiminkit mane, kad aš švilpiu pakalnėn. Gerai, Vanduk: aš taip noriu, kad Tu šventadieniais būtum sniege – gerai? Jei šiuo tarpu neturi lėšų – parašyk – mano finansinė padėtis tiek gera, kaip retai kada esti – palyginant su jumis visais krūvoj esu kapitalistas ir aprūpintas 8–12 mėnesių. Aš taip noriu, kad tu po sniegą braidytum!“ (Balio Sruogos atvirlaiškis Vandai Daugirdaitei, 1923-01-08, iš Miuncheno – į Berlyną, in: LLTI BR, f. 53, b. 659, l. 1r–v).

rami.
Note: Vanda Daugirdaitė po 1923-01-10 Klaipėdos krašto sukilimo gavo pranešimą, kad mokytis toliau Berlyno universitete nebeleidžiama. Ji ieškojo galimybių toliau tęsti istorijos studijas kituose Vokietijos universitetuose Berlyne, Miunchene, Jenoje. „Po įvykių dėl Klaipėdos vokiečiai keršijo lietuviams, neleidę studijuoti Vokietijos universitetuose studentams, kurie buvo jau pradėję studijas ir nepriėmė naujų, paliko tik baigiančiuosius. Kai aš gavau pranešimą, kad man neleista toliau mokytis Berlyno universitete, padaviau prašymus į eilę kitų, bet iš visur gavau neigiamą atsakymą. Kai kurie mano draugai, kaip Zosė Laucevičiūtė (Gedvilienė), Balio brolis Kazys, išvyko baigti studijas į Šveicariją, taip pat kiti. Grįžus po vasaros semestro (iš viso studijavau Berlyne 4 semestrus) namo, praleidau liūdnai žiemą, laukdama Balį baigiant studijas“ (Vandos Sruogienės pastaba).

1923_06_12_iki_vd_1v.jpgX (Close panel)
1923_06_12_iki_vd_b_1r.jpgX (Close panel)