Juozui Pronskui, iki 1924-02-08

Juozui Pronskui, iki 1924-02-08

Autografas: VUB RS, f. 91, b. 281. Atvirlaiškis. Be datos, vietos. Datuota ir lokalizuota pagal turinį (Balys Sruoga ruošėsi baigiamiesiems egzaminams Miuncheno universitete), Juozo Pronskaus adresą. Rašyta 13,9 × 9,4 cm gelstelėjusio atvirlaiškio blanke (1v) parkeriu (juodu rašalu). 1v buvęs užklijuotas pašto ženklas, nuplėštas. Buvęs uždėtas pašto spaudas, pažeistas. Trobelės Zugspitze kalnuose (2052 mtr) (Miuncheno skyriaus) spaudas. Dešinysis kraštas nelygus, „dantytas“. Kraštai ir kampai aplankstyti. 1r – rusva žmogaus, kylančio į Zugspitze per Höllental, fotografija. Dovanojo mokytojas Bronius Butkevičius iš Plungės raj., Alsėdžių. Mašinraštis (nuorašas): nėra. Nepublikuota. Skelbiama iš autografo.

• Witness a1: iki 1924-02-08: Diplomatinis
  • Witness a2: iki 1924-02-08: Redaguotas

Atvirlaiškyje išsiskiria du tekstų variantai: autorinį rašymo procesą parodantis (diplomatinis) tekstas, minimaliai pagal dabartinės kalbos nuostatas pakoreguotas (redaguotas) tekstas.

• Skenavo Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyrius

Published by © Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2021.

Atvirlaiškio atvaizdai naudotini tik mokslo ir studijų tikslais, gavus raštišką Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyriaus (VUB RS) leidimą (tel.: (8 5) 268 7127, Universiteto g. 3, LT-01122 Vilnius, el. paštas: mb@mb.vu.lt; inga.liepaite@mb.vu.lt).

Šaltinį cituoti taip: Balio Sruogos atvirlaiškis Juozui Pronskui, iš Miuncheno – į Klaipėdą, iki 1924-02-08, l. 1v, parengė Neringa Markevičienė, žr. http://www.sruoga.flf.vu.lt/v-machine/sruoga/1924_02_08_iki_1_jp.html, in: Balio Sruogos archyvas (santrumpa – BSA), Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2021.

Atvirlaiškyje, užrašytame xml pavidalu, atsispindi du sluoksniai: diplomatinis (autoriniai variantai parodomi pažyma „orig“) ir redaguotas (redakciniai taisymai parodomi pažyma „reg“).

Atvirlaiškio diplomatiniame perraše pateikiami tekstologiniai komentarai, paaiškinantys autorinio rašymo procesą: taisyta vieta nurodoma pažyma c („critical note“); pabaiga nurodoma pažyma p („physical note“).

Šalia atvirlaiškio diplomatinio perrašo JPG formatu (600x600 DPI) teikiami autografo atvaizdai.

Na, tu
Ponui J.
Pronckui
Pronskui
Turgaus g. 48–49
Klaipėda
Memelgebiet
Na,
tu
Note: Juozas Pronskus (1893–1984), žurnalistas, 1924 m. dienraščio Klaipėdos žinios redaktorius. Juozas Pronskus 1919 m. su Baliu Sruoga dirbo dienraštyje Lietuva ir laikė jį žurnalistikos mokytoju. Jie ir vėliau draugiškai sutardavo, šiltai bendravo, kilo į kalnus. 1923 m. rugpjūčio mėnesį kartu praleido Bavarijos Alpėse. Juozas Pronskus, ne kartą kritęs pakalnėn, į bedugnę, ir išgelbėtas Balio Sruogos, vėliau parašė atsiminimus apie gamtoje patirtus išgyvenimus, nuotykius ir pavojus. Juozo Pronskaus atsiminimai liudija, koks buvo sunkus ir pavojingas pasikėlimas į Zugspitze'ą – aukščiausią Vokietijos viršukalnę (plačiau žr. Juozas Pronskus, „Milžino paunksmėje“, in: Balys Sruoga mūsų atsiminimuose, Vilnius: Regnum fondas, 1996, p. 100–102).
Švenčių
didesnio noro Jūsų
tame
laikrašty
Note: Klaipėdos žinios – politikos, ekonomikos ir kultūros dienraštis, leistas 1924–1926 m. Klaipėdoje. Balys Sruoga Lietuvos vyriausybės steigiamo dienraščio Klaipėdos žinios redakcijoje dirbti pradėjo 1924-04-01.
dirbti,
negu anuomet, bet
kodel
kodėl
nieko negirdėti? Šią
žiemą man taip ir netenka
išsisukti į kalnus – jei bent
tik po
kvotimų
– ir
tai
tai,
jei koks nors čekis ateis.
O dabar

– ir
tai
tai,
jei koks nors čekis ateis.
O dabar
užk