Juozui Tumui, po 1924-04-08

Juozui Tumui, po 1924-04-08

Autografas: VUB RS, f. 1, b. 25. Laiškas. Be datos, vietos. Datuota, lokalizuota pagal 1924-04-08 Juozo Tumo laišką Baliui Sruogai (LLTI BR, f. 53, b. 886), turinį, blanką. Rašyta 21,4 × 28,9 cm gelstelėjusiame dienraščio Klaipėdos žinios blanke (1r) parkeriu (juodu rašalu). Perlenkta pusiau, lankstymo į keturias dalis žymės. Numeruota pieštuku kita ranka: „3“. Uždėtas violetinis Lietuvos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Muziejaus spaudas. Kita ranka parkeriu (mėlynu rašalu) pridėtas serijos numeris: „3954“. Dėmėta. Įklijuota į rinkinį „B. Sruogos laiškai kn. J. Tumui“. Be voko. Mašinraštis (Algio Samulionio nuorašas): LLTI BR, f. 1, b. 1292, l. 55. Skelbiama iš autografo.

• Witness a1: po 1924-04-08: Genetinis
  • Witness a2: po 1924-04-08: Diplomatinis
  • Witness a3: po 1924-04-08: Redaguotas

Laiške išsiskiria trys tekstų variantai: rašymo procesą parodantis (genetinis) tekstas, vėliausią autorinį užrašo sluoksnį atspindintis (diplomatinis) tekstas, minimaliai pagal dabartinės kalbos nuostatas pakoreguotas (redaguotas) tekstas.

• Skenavo Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyrius

Published by © Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2022.

Laiško atvaizdai naudotini tik mokslo ir studijų tikslais, gavus raštišką Vilniaus universiteto bibliotekos Rankraščių skyriaus (VUB RS) leidimą (tel.: (8 5) 268 7127, Universiteto g. 3, LT-01122 Vilnius, el. paštas: mb@mb.vu.lt; inga.liepaite@mb.vu.lt).

Šaltinį cituoti taip: Balio Sruogos laiškas Juozui Tumui, iš Klaipėdos – į Kauną, po 1924-04-08, parengė Neringa Markevičienė, l. 1r, žr. http://www.sruoga.flf.vu.lt/v-machine/sruoga/1924_04_08_po_2_jt.html, in: Balio Sruogos archyvas (santrumpa – BSA), Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2022.

Laiške, užrašytame xml pavidalu, atsispindi trys sluoksniai: genetinis (rašymo procesas parodomas pažymomis „subst“, „del“, „add“), diplomatinis (vėliausias autorinis užrašo sluoksnis parodomas pažymomis „add“, „orig“) ir redaguotas (redakciniai taisymai parodomi pažyma „reg“). Koduojant laiško tekstą taikomas paralelaus segmentavimo metodas. Vienoje eilutėje esantys skirtingi variantai koduojami, naudojant žymeles „rdg“. Variantai, išdėstyti lygiagrečiai vienas šalia kito, parodomi kritiniame aparate tarp žymelių „app“. Koduotas laiško variantas saugomas v-machine bylos aplanke sruoga BSA.

Laiško genetiniame tekste parodomas rašymo procesas.

Laiško diplomatiniame perraše atsispindi vėliausias autorinis variantas.

Laiško genetiniame tekste pateikiami tekstologiniai komentarai, paaiškinantys rašymo procesą: autoriaus taisyta vieta nurodoma pažyma c („critical note“); lapo pabaiga nurodoma pažyma p („physical note“).

Šalia laiško genetinio teksto, diplomatinio perrašo JPG formatu (600x600 DPI) teikiami autografo atvaizdai.

Note: „Birutininkai“ – „Birutės“ draugijos nariai.
Balys Sruoga, paprašytas kunigo Juozo Tumo, ieškojo autentiško poeto, aušrininko Andriaus Jono Vištelio-Višteliausko (1837–1912) atvaizdo, kitų „Birutės“ draugijos narių fotografijos.
„Birutė“ – pirmoji tautinė Mažosios Lietuvos lietuvių draugija, įkurta Tilžėje. Veikė 1885–1914 m. Draugijos nariai leido mokslo knygas, steigė lietuvišką biblioteką, muziejų, kaupė tautosaką, rengė susirinkimus, paskaitas, šventes, koncertus, vaidinimus.
mastas.
Note: Enzys Jagomastas (1870–1941) – Mažosios Lietuvos visuomenės, kultūros veikėjas, bibliofilas, spaustuvininkas, leidėjas, „Birutės“ draugijos narys, nuo 1894 m. jos sekretorius.
kritikos?
Note: Balys Sruoga ieškojo bendradarbių, kurie galėtų prisidėti, rengiant dienraštį Klaipėdos žinios. Laikraščio redakcijoje Balys Sruoga dirbo nuo 1924-04-01, iškart įkūrė naują skyrių „Dienos darbai“. Jam trūko medžiagos, todėl reikėjo talkininkų, atstovaujančių įvairias meno ir kultūros sritis ir galinčių parašyti „trump[ų], gyv[ų] dienos reikalais straipsneliuk[ų]“ (Balio Sruogos laiškas Vytautui Bičiūnui, iš Klaipėdos – į Kauną, 1924-03-29, in: VUB RS, f. 1, b. 262, l. 1r).

1924_04_08_po_2_jt_1r.jpgX (Close panel)
1924_04_08_po_2_jt_1v.jpgX (Close panel)