Vaclovui Biržiškai, iki 1924-05-01

Vaclovui Biržiškai, iki 1924-05-01

Autografas: LMAVB RS, f. 163, b. 548. Laiškas. Be datos. Datuota pagal turinį. Rašyta 22,0 × 26,6 cm gelstelėjusio, laiškinio popieriaus pailgais langeliais lape (1r) parkeriu (tamsiai mėlynu rašalu). Perlenkta pusiau, lankstymo į keturias dalis žymės. Numeruota pieštuku kita ranka: „1“. Viršutinis kraštas nelygus, „dantytas“. Lietuvos mokslų akademijos centrinės bibliotekos spaudas. Apglamžyta, apšiurę. Dėmėta. Įsiūta į dokumentų bylą „Vaclovui Biržiškai rašyti laiškai“. Be voko. Mašinraštis (Algio Samulionio nuorašas): LLTI BR, f. 53, b. 1292, l. 67. Nepublikuota. Skelbiama iš autografo.

• Witness a1: iki 1924-05-01: Genetinis
  • Witness a2: iki 1924-05-01: Diplomatinis
  • Witness a3: iki 1924-05-01: Redaguotas

Laiške išsiskiria trys tekstų variantai: rašymo procesą parodantis (genetinis) tekstas, vėliausią autorinio užrašo sluoksnį atspindintis (diplomatinis) tekstas, minimaliai pagal dabartinės kalbos nuostatas pakoreguotas (redaguotas) tekstas.

• Skenavo Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos Rankraščių skyrius

Published by © Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2022.

Laiško atvaizdai naudotini tik mokslo ir studijų tikslais, gavus raštišką Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos Rankraščių skyriaus (LMAVB RS) leidimą (tel.: (8 5) 262 3667, Žygimantų g. 1, LT-01102 Vilnius, rankrasciai@mab.lt).

Šaltinį cituoti taip: Balio Sruogos laiškas Vaclovui Biržiškai, iš Klaipėdos – į Kauną, iki 1924-05-01, l. 1r, parengė Neringa Markevičienė, žr. https://www.sruoga.flf.vu.lt/v-machine/sruoga/1924_05_01_iki_vacb.html, in: Balio Sruogos archyvas (santrumpa – BSA), Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2022.

Laiške, užrašytame xml pavidalu, atsispindi trys sluoksniai: genetinis (rašymo procesą parodo pažymos „subst“, „del“, „add“), diplomatinis (vėliausias autorinio užrašo sluoksnis parodomas pažymomis „add“, „orig“) ir redaguotas (redakciniai taisymai parodomi pažyma „reg“). Koduojant laiško tekstą taikomas paralelaus segmentavimo metodas. Vienoje eilutėje esantys skirtingi variantai koduojami, naudojant žymeles „rdg“. Variantai, išdėstyti lygiagrečiai vienas šalia kito, parodomi kritiniame aparate tarp žymelių „app“. Koduotas laiško variantas saugomas v-machine bylos aplanke sruoga BSA.

Laiško genetiniame tekste parodomas rašymo procesas.

Laiško diplomatiniame perraše atsispindi vėliausias autorinio rašymo sluoksnis.

Laiško genetiniame tekste pateikiami tekstologiniai komentarai, paaiškinantys rašymo procesą: taisyta vieta nurodoma pažyma c („critical note“); lapo pabaiga nurodoma pažyma p („physical note“).

Šalia laiško genetinio teksto, diplomatinio perrašo JPG formatu (600x600 DPI) teikiami autografo atvaizdai.

Panie,
Note: Kreipiamasi į Vaclovą Biržišką (1884–1956) – bibliografą, Lietuvos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto sekretorių. Jis LU HMF skaitė lietuviškos knygos istorijos ir bibliografijos kursus. 1923–1944 m. buvo Kauno universiteto bibliotekos direktorius.
broliu
Note: Adolfas Sruoga (1887–1941) – inžinierius, paštininkas, turėjęs Kaune „Tulpės“ knygyną.
filatelistas“.
Note: Lietuvos filatelistas – Lietuvos filatelistų draugijos mėnesinis žurnalas, leistas 1924 m. Kaune. Jį redagavo Jonas Matukas, Eduardas Volteris. Balys Sruoga nebuvo šio žurnalo redaktorius.
šefu
Note: Jurgis Šaulys (1879–1948) – spaudos darbuotojas, 1924 m. – dienraščio Klaipėdos žinios oficialusis redaktorius. Balys Sruoga jį vertino kaip reiklų, atkaklų, maksimaliai išnaudojantį redkolegijos žmones, bet sukalbamą: „Naujas šefas – neblogas žmogus (Dr. Š.), tiktai baisiai moka išnaudoti kitų darbą. Pats nieko nedirba, bet užtat kitiems moka užkrauti. Man jau teko su juo dirbti Klaipėdoj. Bet susikalbėti su juo visuomet galima“ (Balio Sruogos laiškas broliui Juozapui Sruogai, iš Būgių – į Berlyną, 1931-07-15, in: LLTI BR, f. 53, b. 269, l. 2v).
bėgti.
Note: Balys Sruoga buvo gavęs kvietimą nuo 1924 m. rudens privatdocento teisėmis dėstyti LU HMF. Balys Sruoga rengėsi išvykti iš Klaipėdos į Kauną.

1924_05_01_iki_vacb_1r.jpgX (Close panel)
1924_05_01_iki_vacb_1v.jpgX (Close panel)