Onai Rymaitei, iki 1925-02-01, Kaunas

Onai Rymaitei, iki 1925-02-01, Kaunas

Autografas: LLTI BR, f. 53, b. 261. Laiškas-kvietimas. Be datos, vietos. Datuota, lokalizuota pagal turinį. Spausdinta 13,3 × 6,2 cm kartoninėje kortelėje (1r), rašyta (kreipinys) ir taisyta parkeriu (mėlynu rašalu). Perduota. Be adreso, pašto spaudų, pašto ženklo. Be voko. Signatūra pieštuku kita ranka: „F53, 260“. Numeruota pieštuku kita ranka: „3“. Mašinraštis (nuorašas): nėra. Nepublikuota. Skelbiama iš autografo.

• Witness a1: iki 1925-02-01: Genetinis
  • Witness a2: iki 1925-02-01: Diplomatinis
  • Witness a3: iki 1925-02-01: Redaguotas

Laiške išsiskiria trys tekstų variantai: rašymo procesą atskleidžiantis (genetinis) tekstas, vėliausią autorinį užrašo sluoksnį atspindintis (diplomatinis) tekstas, minimaliai pagal dabartinės kalbos nuostatas pakoreguotas (redaguotas) tekstas.

Published by © Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2022.

Laiško atvaizdai naudotini tik mokslo ir studijų tikslais, gavus raštišką Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Bibliotekos rankraštyno (LLTI BR) leidimą (Antakalnio g. 6, LT-10308 Vilnius, tel.: +370 5 262 2592, el. paštas: bibl@llti.lt).

Šaltinį cituoti taip: Balio Sruogos laiškas Onai Rymaitei, Kaunas, iki 1925-02-01, l. 1r, parengė Neringa Markevičienė, žr. https://www.sruoga.flf.vu.lt/v-machine/sruoga/1925_02_01_iki_or.html, in: Balio Sruogos archyvas (santrumpa – BSA), Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2022.

Laiške, užrašytame xml pavidalu, atsispindi trys sluoksniai: genetinis (rašymo procesas parodomas pažymomis „subst“, „del“, „add“), diplomatinis (autorinis variantas parodomas pažyma „orig“, „add“) ir redaguotas (redakciniai taisymai parodomi pažyma „reg“). Koduojant laiško tekstą taikomas paralelaus segmentavimo metodas. Vienoje eilutėje esantys skirtingi variantai koduojami, naudojant žymeles „rdg“. Variantai, išdėstyti lygiagrečiai vienas šalia kito, parodomi kritiniame aparate tarp žymelių „app“. Koduotas laiško variantas saugomas v-machine bylos aplanke sruoga BSA.

Laiško genetiniame tekste atsiskleidžia rašymo procesas.

Laiško diplomatiniame perraše atsispindi vėliausias autorinis variantas.

Laiško genetiniame tekste autorinio rašymo proceso aspektu aiškintina vieta nurodoma pažyma c („critical note“); lapo (kortelės) vienos pusės pabaiga nurodoma pažyma p („physical note“).

Šalia laiško genetinio teksto, diplomatinio perrašo JPG formatu (600x600 DPI) teikiami autografo atvaizdai.

Gerb. Onai Rymaitei
Note: Ona Rymaitė (1889–1950) – aktorė, 1920–1926 m. vaidino Lietuvos Valstybės dramos teatre Kaune.
„Vilkolakis“
Note: Vilkolakio teatras – Kaune 1919–1925 m. veikęs satyros teatras. Susikūręs kaip menininkų klubas, vėliau, režisieriui Antanui Sutkui vadovaujant, rengė commedia dell'arte, kabareto principais grindžiamus vaidinimus. Drauge su tapytojais Vytautu Bičiūnu, Viliumi Jomantu, Vladu Didžioku ir kitais scenarijus kūrė ir Balys Sruoga, kuris teatrui vadovavo 1919–1920 m. 1920–1925 m. teatro vadovas – Antanas Sutkus.
studija
Note: 1925 m. Vaidybos studijai Kaune vadovavo Antanas Sutkus, dėstė vaidybos teoriją ir improvizaciją.
„Visi žmonės“
Note: „Visi žmonės“ – Fiodoro Komisarževskio (Fiodor Komissarževskij) (1882–1954) „viduramžių misterija“, kurią vertė ir inscenizavo Tautos teatre režisierius Antanas Sutkus. Palankią veikalo recenziją žr. Balys Sruoga, „Visi žmonės Tautos teatre“, in: Balys Sruoga, Raštai, t. 10: Teatro kritika, sudarė Algis Samulionis, parengė Donata Linčiuvienė, Vilnius: Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, 2005, p. 138–140.
Antano Sutkaus
Note: Antanas Sutkus (1892–1968) – Tautos teatro, Vilkolakio teatro įkūrėjas, režisierius, pedagogas, teatro teoretikas ir eksperimentatorius.

1925_02_01_iki_or_1r.jpgX (Close panel)
1925_02_01_iki_or_1v.jpgX (Close panel)